عدم توجه به جلو، عامل یک سوم تصادفات در پایتخت/ بدترین همراه یک راننده کدام است | اخبار نیاورانمعاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که بیش از یک سوم تصادفات رانندگی در معابر پایتخت به دلیل بی‌توجهی راننده به مسیر مقابل رخ می‌دهد.

سرهنگ علی همه خانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آنالیز تصادفات رانندگی رخ داده در تهران گفت: آمارهای ما نشان می‌دهد که بالغ بر ۳۵ درصد از کل تصادفات رخ داده در تهران ناشی از بی‌توجهی راننده به جلو است. موضوعی که به راحتی و با افزایش تمرکز بر رانندگی قابل پیشگیری است. 

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی می‌تواند منجر به بی توجهی راننده یا کاهش توجه راننده به جلو شود، گفت: مواردی همچون خوردن و آشامیدن، استعمال دخانیات صحبت با سرنشینان، خستگی و خواب آلودگی، استفاده از تجهیزاتی  که حواس راننده را پرت کند و حتی درگیری‌های فکری و ذهنی راننده از جمله این موارد است و به همین دلیل رانندگان باید تمرکز ویژه بر این موارد داشته و از انجام این موارد در حین رانندگی یا رانندگی در این شرایط پرهیز کنند.

همه خانی به تلفن همراه نیز اشاره کرد و گفت: در میان تمام این موارد، متاسفانه تلفن همراه، نقش بیشتر و پررنگ تری دارد. به طوریکه در بررسی علل وقوع تصادفات در موارد متعددی به استفاده از تلفن همراه برخورده‌ایم. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که در هنگام رانندگی، تلفن همراه، یک همراه بد برای راننده و سرنشینان خودرو محسوب می‌شود. 

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ همچنین درمورد استفاده از هندزفری یا صحبت بدون دست با تلفن همراه در خودرو نیز گفت: در هنگام رانندگی باید از تمامی حواس و تمرکز ذهنی استفاده شود، صحبت بدون دست با تلفن همراه گرچه موجب آزاد شدن دست‌ها می‌شود اما بخش زیادی از ذهن را به خود درگیر می‌کند. به طوری که نتایج برخی تحقیقات نشان داده که نزدیک یک سوم تمرکز در حین صحبت با هندزفری در رانندگی، معطوف تماس تلفنی می‌شود.

وی در مورد ارسال و دریافت پیامک در حین رانندگی نیز هشدار داد و گفت: بازکردن یک پیامک ممکن است تنها حدود پنج ثانیه زمان ببرد، اما همین پنج ثانیه یعنی از دست دادن پنج ثانیه از توجه به مسیر و بسته به سرعت طی کردن چندین متر از مسافت. همین موضوع احتمال وقوع تصادف را ۲۴ درصد افزایش می‌دهد. 

همه خانی از شهروندان و به خصوص رانندگان خواست که در حین رانندگی حتما دقت کافی به مسیر مقابل را داشته باشند واز هرگونه استفاده از تلفن همراه، خوردن و آشامیدن و… پرهیز کنند. 

انتهای پیام