آیا در نهاده های دامی خاک اره وجود دارد؟ | اخبار نیاورانرئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران می گوید: وقتی اختلاف قیمت نهاده دولتی و آزاد زیاد شود تخلفات نیز افزایش می یابد. ممکن است عده ای که وجدان کاری ندارند به نهاده های دامی مواد دیگری اضافه کنند اما همه نهاده ها قبل از اینکه به دام داده شود مورد آزمایش قرار می گیرند.

به گزارش ایسنا روز گذشته محمد جواد عسگری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در یک برنامه رادیویی از تخلفات صورت گرفته در توزیع نهاده های دامی خبر داد و گفت که ۱۰ کامیون با یک پلاک از بندر نهاده دامی خارج می کردند و این نهاده ها را در اهواز دپو و سپس خاک اره به آن اضافه می کردند و به دامداران تحویل می دادند.

در این راستا و در پاسخ به این سوال که آیا نهاده هایی که به دام ها داده می شود دارای ناخالصی از جمله خاک اره هستند یا خیر، سید احمد مقدسی_رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران – به ایسنا گفت: سال های قبل این اتفاق در مورد کنجاله سویا رخ داد ولی با آن برخورد شد و جلوی آن را گرفتیم.

وی ادامه داد: ممکن است عده ای که وجدان کاری ندارند مرتکب این خطا شوند اما نهاده ها پس از ورود به دامداری های صنعتی آزمایش می شوند و اگر پروتئین  سویای ارسال شده کم باشد بار تخلیه نمی شود. به عبارت دیگر همه نهاده ها قبل از اینکه به دام داده شوند، آزمایش می شوند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اضافه کرد: برای مثال در یک کیلو سویا باید ۴۴درصد پروتئین وجود داشته باشد. اگر پروتئین سویا کمتر از این مقدار باشد نشان دهنده وجود خاک اره، خاک یا آجر آسیاب شده در آن است.

به گفته وی وقتی اختلاف قیمت نهاده های دولتی و آزاد زیاد شود میزان تخلفات هم بالا می رود.

مقدسی در بخش دیگری از صحبت هایش به وضعیت تامین نهاده های دامی نیز اشاره کرد و گفت: حدود یک ماهی می شود که تامین نهاده های دامی با سختی صورت می گیرد، زیرا دولت در  تامین وتخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی با مشکلاتی مواجه است. امیدواریم این مشکلات به زودی مرتفع شود.

انتهای پیام